0 555
717 03 78
 0 232
362 23 29

İZMİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖZETİ
İzmir'de Kentsel Dönüşümün Özeti

Halk arasında, Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ un bilinmesi gereken en önemli iki kavramı vardır. Bu kavramların birincisi Riskli Alan kavramı, ikincisi ise Riskli Bina kavramıdır. Bu iki kavramın farkındalığında olmayan malikler, kentsel dönüşüm hakkında malesef yanlış bilgiyle yola çıkmış oluyorlar... O yüzden kentsel dönüşüm deyince, bu iki kavramı iyi anlamak zorundayız. Peki o zaman Riskli Alan nedir? Riskli Bina nedir?

İlan TarihiKapsadığı MahallelerAlan(ha)Nüfus(Yaklaşık kişi)Mahalle Sayısı
06.09.2013Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi2,594001
İlan TarihiKapsadığı MahallelerAlan(ha)Nüfus(Yaklaşık kişi)Mahalle Sayısı
31.12.2012Karabağlar54053.50015
Riskli Alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İdare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan alandır. Dolayısıyla riskli alan içerisinde kalan bütün binalar riskli bina vasfını taşımış olur ve ilgili maliklerin tapularına riskli bina şerhi bakanlık tarafından konulur.
İzmir ve diğer şehirlerdeki riskli alan ilan edilen yerler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde güncel olarak görülebilmektedir. Bu sayfada görmüş olduğunuz resimler İzmir’de riskli alan ilan edilen alanlardır. Resimlerin üzerine tıklayarak resimleri büyütebilirsiniz.

İlan TarihiKapsadığı MahallelerAlan(ha)Nüfus(Yaklaşık kişi)Mahalle Sayısı
25.07.2013Karabağlar-Buca1918.5004
Riskli Bina: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan veya yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen binalardır. Dolayısıyla binanız riskli alan dışındaysa tapunuza şerh durup dururken konulmaz. Ta ki bina maliklerinden bir kişinin riskli yapı tespiti için yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurup, binanızın sağlamlık testleri yapılıp, riskli sonucu çıkarsa tapunuza riskli bina şerhi bakanlık tarafından konulur.
Bu arada unutmamak gerekir ki; sadece merakınızı gidermek için bu yola başvurmamalısınız. Eğer binanızı yeniletmeyi düşünüyor ve Kentsel Dönüşüm Yasasının avantajlarından faydalanmayı düşünüyorsanız bu işe girişmelisiniz. Çünkü binanız, yapılacak testler sonucu riskli bina (çürük bina) çıkacak olursa, 60 gün içerisinde yıkılması yasal zorunluluktur. Yıkıldıktan sonra yeniden yapılabilmesi için ise en az 2/3 çoğunluk sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde yasa gereği yeni yapı için, çivi dahi çakılamayacağı için sadece arsa hisseniz olacaktır.

İlan TarihiKapsadığı MahallelerAlan(ha)Nüfus(Yaklaşık kişi)Mahalle Sayısı
05.05.2013Menemen Belediyesi446.5504
İlan TarihiKapsadığı MahallelerAlan(ha)Nüfus(Yaklaşık kişi)Mahalle Sayısı
25.06.2013Narlıdere (Yetki Devri)436.7004


Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçin...(info@balikinsaat.com.tr)